Affärsvärlden ger ett neutralt råd för Collector Bank
Nischbanken Collector Bank har gjort en hittills mycket gynnsam omställning mot företagslån och fastighetsbolag, men frågan är hur tillgångarna står sig i lågkonjunktur. Det skriver Affärsvärlden i en analys på måndagen.
Tidningen ser i sitt huvudscenario på ett par års sikt en potential på knappt 50 kronor, vilket är 13 procent över dagskurs.
Affärsvärlden bedömer att Collector är ett kvalitetsmässigt bättre bolag är Resurs, men att börsens värdering av aktierna tar höjd för kvalitetsskillnaden och ger därför ett neutralt råd för Collector.
Kommentera artikeln
I samarbete med Ifrågasätt Media Sverige AB (”Ifrågasätt”) erbjuder Afv möjlighet för läsare att kommentera artiklar. Det är alltså Ifrågasätt som driver och ansvarar för kommentarsfunktionen. Afv granskar inte kommentarerna i förväg och kommentarerna omfattas inte av Affärsvärldens utgivaransvar. Ifrågasätts användarvillkor gäller.
Grundreglerna är:
- Håll dig till ämnet
- Håll en respektfull god ton
Såväl Ifrågasätt som Afv har rätt att radera kommentarer som inte uppfyller villkoren.