Se alla rekommendationer

ABG Private Banking lyfter fram Danske Bank och Nordea som favoriter i banksektorn

Magnus Andersson, bankanalytiker på ABGSC, lyfter fram Nordea och Danske Bank som sina favoriter i den nordiska banksektorn.

Det framgår av ett studiosamtal med ABG Private Banking, som är en avdelning inom ABG Sundal Collier.

“Vi har varit positiva till banksektorn som helhet under en längre tid, och jag tycker fortfarande att den erbjuder en av de mest attraktiva absoluta avkastningspotentialerna”, säger ABGSC:s bankanalytiker Magnus Andersson.

“Samtidigt ger utdelningar och återköp en total avkastning på cirka 9–10 procent i år och nästa år”, fortsätter Andersson.

Enligt ABGSC:s prognoser väntas banksektorn ha en negativ tillväxt under det innevarande året, drivet av ett svagare räntenetto. Andersson tror att åren 2026 och 2027 kan bli bra för sektorn.

Bland bankerna väntar sig ABGSC att Swedbank, SEB, Nordea och Danske Bank visar positiv vinsttillväxt under 2026. DNB väntas visa negativ tillväxt och Handelsbanken landa runt nolltillväxt.

Dela:

Kommentera artikeln

I samarbete med Ifrågasätt Media Sverige AB (”Ifrågasätt”) erbjuder Afv möjlighet för läsare att kommentera artiklar. Det är alltså Ifrågasätt som driver och ansvarar för kommentarsfunktionen. Afv granskar inte kommentarerna i förväg och kommentarerna omfattas inte av Affärsvärldens utgivaransvar. Ifrågasätts användarvillkor gäller.

Grundreglerna är:

  • Håll dig till ämnet
  • Håll en respektfull god ton

Såväl Ifrågasätt som Afv har rätt att radera kommentarer som inte uppfyller villkoren.

Annons från Agda PS